Pełnomocnictwo jest próbą rozwiązania trudnych sytuacji, jeśli jakaś osoba nie chce lub nie może czegoś załatwić samodzielnie, np. ze względu na niepełnosprawność. Najlepiej dokonać pełnomocnictwa u notariusza, wtedy ma ono moc trudną do podważenia.

Pełnomocnictwo to forma wsparcia, która może uchronić przed ubezwłasnowolnieniem, ponieważ nie powoduje utraty zdolności do czynności prawnych osoby z niepełnosprawnością.

Niestety w polskim prawie istnieje przepis prawa, zgodnie z którym nieważne jest oświadczenie woli złożone przez kogoś, kto ze względu na chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy lub inne zaburzenia psychiczne znajduje się w stanie wyłączającym świadome podjęcie decyzji i wyrażenie swojej woli. Oznacza to , że często odmawia się możliwości podjęcia czynności prawnej - np. pełnomocnictwa przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną. Najważniejsze jest ustalenie, czy osoba, która miała by upoważnić inna osobę do działania w jej imieniu, rozumie znaczenie tej czynności. Ale nie chodzi tu o rozumienie zawiłego języka prawnego, ale o przedstawienie informacji osobie w języku łatwym do czytania i rozumienia, a następnie zadanie kilku pytań sprawdzających, czy osoba wie, gdzie się znajduje i czy wie, co się wydarzy.

Pełnomocnikiem może być ktoś z rodziny, ale może to też być inna zaufana osoba. Powyższy wzór zawiera szeroki zakres działań i dotyczy również pełnomocnika, który nie jest członkiem rodziny. Warto wymieniając zakres upoważnienia wskazać z nazwy te instytucje, urzędy, z usług których korzystamy, skoro wiemy, że na pewno będziemy musieli przed nimi wykazywać się pełnomocnictwem (np. konkretny ZUS, Urząd Skarbowy, Wspólnota Mieszkaniowa, Administracja Budynku, PGNiG itd.)

 

Dokument dostępny w formie papierowej w siedzibie Koła PSOUU w Rymanowie.